Rozpoczynamy cykl informacyjny pod hasłem „Profilaktyczny piątek”, w którym chcemy zwrócić uwagę na aspekty zdrowotne życia naszych mieszkańców. Dzisiaj opowiemy nieco o chorobie Alzheimera.
Jest to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienia serca czy cukrzycę typu 2.
Objawy Alzheimera na początku to subtelne problemy z pamięcią i trudności z przypomnieniem sobie niektórych słów. Z czasem pojawiają się: upośledzenie myślenia i osądu, trudności w mówieniu, budowaniu zdań czy doborze słów. Na dalszych fazach choroba postępuje, pojawiają się inne zaburzenia. Są to m.in.
- utrata poczucia czasu i trudności z rozpoznawaniem pór dnia
- zaburzenia wzrokowe (problemy z czytaniem, rozróżnianiem kolorów, rozpoznawaniem osób)
- utrata umiejętności rozwiązywania problemów
- zagubienie i dezorientacja
- zapominanie o czynnościach związanych z higieną osobistą
- nieprzywiązywanie wagi do wyglądu zewnętrznego
- zaburzenia odżywiania (bardzo często zapominanie o konieczności picia czy zjedzenia posiłku)
- trudności w wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności (kłopot sprawia ubieranie się, mycie, jazda samochodem, przygotowywanie posiłków)
- stałe gubienie rzeczy i problem z ich odnalezieniem
- zaburzenia nastroju (zagubienie, strach, niepokój, smutek)
Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, każdego roku w Polsce mamy ponad 100 tys. nowych pacjentów z rozpoznaniem choroby Alzheimera i chorób pokrewnych.
Jak wygląda życie osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów. Jakie są formy leczenia? Zobacz:
https://www.youtube.com/watch?v=u6VUudrfT3A
źródło youtube